English version
 
 
Utorak, 02.07.2024.
Broj posjeta: 5242830
  Novosti | Tenderi-Konkursi-Ugovori-Odluke | Dokumenti | Organizacija | Direktor | List "Montenegro šume" | Info/Vodič | Foto/Video | Linkovi | Kontakt
Slika dana

Pretraga
 Vijesti
 Tenderi i dokumenti


 

Novosti opširnije

21.06.2023. / SAOPŠTENJE ZA JAVNOST (Foto Album)



Studijska posjeta Šumarskog društva Donje Austrije i Beča Crnoj Gori



Članovi Šumarskog društva Donje Austrije i Beča boravili su u periodu od 05. do 08. juna 2023. godine, u studijskoj posjeti Crnoj Gori, u okviru koje su gostima predstavljene različite šumarske teme i odgovarajući objekti u šumama i nacionalnim parkovima. Tokom ove četvorodnevne posjete organizovano je razgledanje crnogorskih šuma od Nikšića do Plava i upoznavanje sa najboljim praksama u šumarstvu Crne Gore odnosno Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, kao i razgledanje nacionalnih parkova Durmitor i Biogradska Gora.

Organizator i stručni vođa ove studijske posjete bio je gdin Franc Ferlin, dok je koordinatorka pripreme Programa posjete ispred Uprave za gazdovanje šumama i lovištima bila gđa Zehra Demić, načelnica Odsjeka za uzgoj i zaštitu šuma. Na terenu su, osim njih, učestvovali i sljedeći šumarski stručnjaci Uprave za gazdovanje šumama i lovištima: gđa Dragana Đorđević-Potpara, načelnica Odsjeka za korišćenje šuma i nedrvne šumske proizvode, gdin Vitomir Tepavčević, načelnik Odsjeka za uređivanje šuma, kao i šumarski inženjeri gdin Pavle Međedović, gdin Đorđe Danilović i gdin Dragan Vraneš, dok je predstavnik Nacionalnog parka „Durmitor“ bio gdin Mićan Kasalica.

Prva od tema o kojoj se razgovaralo tokom ove studijske posjete bila je uzgoj i gazdovanje bukovim izdanačkim šumama na način blizak prirodi - kroz indirektnu konverziju (selektivnim proredama) u centralnom regionu Crne Gore, a tom prilikom 36 članova austrijskog Šumarskog društva obišlo je PJ Nikšić, gdje im je prezentovana jedna 70 - 80 godina stara bukova sastojina, mješovitog izdanačkog i sjemenskog porijekla, koja je inače već blizu svog ciljnog stanja (visoke šume). Nakon Nikšića, organizovana je posjeta vidikovca Ćurevac iznad kanjona Tare, gdje je gostima predstavljen režim upravljanja zaštitom i očuvanjem šuma u NP „Durmitor“. Takođe, razgovarajući na temu uzgoja i gazdovanja prirodnim šumama smrče i jele u optimalnoj fazi razvoja na način blizak prirodi (na bazi selektivnih proreda i prirodnog obnavljanja u malim grupama) u subalpskoj zoni Crne Gore, u PJ Žabljak gosti su imali priliku da na terenu vide jednu takvu raznomjernu/raznodobnu sastojinu smrče (70%) i jele (30%) u Tepačkim šumama, nakon izvršenog korišćenja. Ova sastojina predstavlja primjer dobre prakse u šumsko-ekološkom i ekonomskom smislu, sa potpuno izvedenim šumskim redom i malim uticajem na šumsko tlo i preostalo drveće, kao i sa dobrim ekonomskim efektom.

U PJ Pljevlja austrijsko Šumarsko društvo, govoreći o uzgoju i gazdovanju raznodobnim šumama jele (djelimično) prebirne strukture na visoravnima sjevera Crne Gore, imalo je priliku da se upozna na terenu sa jednom sastojinom jele (94%), smrče (3%) i crnog bora (3%), kao primjerom dobre prakse, nakon izvršenog korišćenja, u GJ „Vežišnica“. Učesnici su bili posebno zadivljeni sa vitalnošću, bogatim podmlađivanjem i kvalitetom ove sastojine, kao i tehnikom uzgoja ovih šuma.

Još jedna od tema o kojoj je bilo riječi tokom ove studijske posjete jeste i planirana reforma gazdovanja državnim šumama putem osnivanja novog državnog preduzeća (pored postojeće Uprave). Učesnici su upoznati sa napuštanjem koncesionog sistema i korišćenjem šuma koje se sada sprovodi isključivo putem jednogodišnjih ugovora, prodajom drveta na panju. Predstavljene su im i opšte informacije o šumama i šumarstvu, uključujući šumarsku politiku, zakonodavstvo, organizaciju i funkcionisanje sektora šumarstva, zajedno sa aktuelnim predlogom reforme u šumarstvu, kao i informacije o gazdovanju šumama i lovstvu u Crnoj Gori.

U okviru posjete, organizovana je i šetnja uz Crno jezero (do vodopada Čeline), tokom koje su učesnici mogli da posmatraju šume smrče i smrče-jele u NP „Durmitor“, gdje je uočeno da je vitalnost smrče u drastičnom padu, kao posljedica klimatskih promjena i sa njima vezanih gradacija potkornjaka i zaključeno je da će biti potrebna određena izmjena odnosno prilagođavanje politike zaštite prirode u okviru nacionalnih parkova (na međunarodnom i nacionalnom nivou).

Poseban utisak na austrijsko Šumarsko društvo ostavila je posjeta šumskog rezervata crnog bora „Crna poda”. Upoznati su da se tu radi o najvećim visinama crnog bora (do 47 m) u Evropi, o visokoj starosti (do 450 godina) bora i vrlo visokoj ukupnoj drvnoj zapremini. Takođe, obilazeći bukovu prašumu u NP Biogradska Gora, učesnici su se divili sastojinama ovog, velikog prašumskog rezervata, jednog od najvećih u centralnoj i južnoj Evropi, koji je zaštićen već́ od 1872. godine (kao drugi u svijetu, iza Yellowstona). Posebno divljenje učesnika pripadalo je monumentalnim stablima bukve, gorskog javora i brijesta i velikog jasena, kao i činjenicama da se u ovoj šumi, na višim nadmorskim visinama, nalazi i najveće stablo jele (od 59.7 m visine), kao i treće najveće stablo smrče (od 59.0 m visine) u Evropi.

Studijska posjeta završena je obilaskom jedne netipične sastojinu molike (i smrče) na prevoju Čakor (1900 m n.v.), tokom kojeg je prezentovana tema zaštite i očuvanja molike kao endemske vrste, uključujući sjemenske sastojine ove i drugih vrsta drveća u Crnoj Gori. Učesnicima je naglašeno da je molika zaštićena Crvenom listom (od 2006. godine), čime je zabranjena njena sječa, a da čini oko četvrtine drvne zapremine šuma PJ Plav.

Učesnici austrijskog Šumarskog društva su bili impresionirani ljepotama crnogorskih šumovitih predjela i nacionalnih parkova, vitalnošću i kvalitetom šuma i predstavljenim tehnikama gazdovanja šumama na način blizak prirodi, posebno na sjeveru Crne Gore. Na kraju su istakli da ova, odlično organizovana i sprovedena studijska posjeta za njih predstavlja jedno izvanredno iskustvo za trajno sjećanje i srdačno zahvalili svima.

Predstavnici Uprave za gazdovanje šumama i lovištima nastojali su da kroz svoje prezentacije austrijskim kolegama što više približe crnogorski šumarski sektor i način gazdovanja crnogorskim šumama i izrazili su interes za nastavak ovakvih i sličnih posjeta i u budućnosti, koje imaju nemjerliv značaj i ličnu i institucionalnu korist. Ovakve posjete predstavljaju odličnu priliku da se na odgovarajući način predstave i promovišu crnogorske šume i šumarstvo, uz unikatne prirodne ljepote Crne Gore, zbog čega će Uprava za gazdovanje šumama i lovištima i u narednom periodu pružiti stručnu i profesionalnu podršku svim ovakvim i sličnim projektima.

Album sa fotografijama Studijske posjete Šumarskog društva Donje Austrije i Beča Crnoj Gori, možete pogledati na sljedećem linku: ---> OVDJE









Uprava za gazdovanje šumama i lovištima

 

 

Novosti

27.06.2024.
NEDELJNI IZVJEŠTAJ RUKOVODIOCA PODRUČNIH JEDINICA O KONTROLI BESPRAVNIH AKTIVNOSTI U ŠUMARSTVU (Prilog)


Za period od 17. juna do 24. juna, 2024. godine.

24.06.2024.
OBAVJEŠTENJE (Foto)


VD direktora Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, gospodin Miloš Rajković, poziva građane, koji su zainteresovani da obavljaju poslove kao pomoćna radna snaga u doznaci inženjerima šumarstva, počev od 01. jula 2024. godine, da predaju zahtjeve na pisarnici Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, svakim radnim danom u periodu od 07-15h, uz prateću dokumentaciju u smislu kopije lične karte i žiro računa.



23.06.2024.
IZJAVA ZA JAVNOST (Foto)


Rajković: Pozivamo građane kojima je potreban ogrijev da ga nabave po povoljnoj cijeni.



21.06.2024.
SAOPŠTENJE ZA JAVNOST (Foto)


Otkrivena bespravna građa na pilani u Mojkovcu.



20.06.2024.
SAOPŠTENJE ZA JAVNOST SINDIKATA UPRAVE (Foto)


Sindikat Uprave: Apelujemo na ministra Jokovića da zaštiti zaposlene Uprave od zlih namjera pojedinaca iz njegovog ministarstva.


--> ARHIVA VIJESTI (od 2008. - do danas)


Uprava za gazdovanje šumama i lovištima Crne Gore - 2008.